Energetický príjem a výdaj

Pre optimálne udržiavanie, zmenšovanie a zväčšovanie váhy musíme poznať náš energetický príjem a výdaj. Ich pomer nám umožňuje správne sledovať a určovať, čo spraviť pre dosiahnutie našich cieľov v oblasti nášho zdravia a fitness života. Čím presnejšie si vieme určiť aké množstvo energie príjmeme a vydáme, tým je pre nás jednoduchšie rýchlo a efektívne sa dostať tam, kde chceme.

…….

Energetický príjem

Z potravy, ktorú konzumujeme získavame živiny (sacharidy, bielkoviny, cukry, tuky, vitamíny, minerály,…), ktoré náš organizmus spracováva a pretvára ich v energiu. Táto energia sa väčšinou meria v počte kalórií (kcal) na 100g/100ml a každé jedlo a pitie majú iné množstvo. Energia nám dáva silu, ktorú potrebujeme na vykonávanie každodenných činností, fyzickej aktivity a vykonávanie základných životných funkcií ako napríklad udržiavanie telesnej teploty a fungovanie orgánov a svalov.

……

Energetický výdaj

Energetický výdaj je to, na čo potrebujeme energetický príjem. To znamená, že energiu vydávame pri vykonávaní každodenných činností, fyzickej aktivity a vykonávaní základných životných funkcií. Keď máme nedostatok energie, nemusíme byť schopní tieto veci robiť, cítime sa unavení a vyčerpaní. Energetický výdaj ovplyvňujú mnohé faktory ako sú vek, pohlavie, váha, výška, stresový level, prostredie,…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *